Apiterapija na Mažijevem Griču

V naravni apiterapevtski hiški in dveh apikomorah izvajamo storitve apiterapije.

Koristi čebeljih pridelkov priznavajo vsa tradicionalna zdravilstva po svetu, danes pa njihovo učinkovitost potrjuje vedno več znanstvenih raziskav. Apiterapija je način naravnega zdravljenja s čebelami in čebeljimi pridelki. Marsikateri zdravstveni težavi se lahko izognemo, če uživamo čebelje pridelke preventivno, v veliko pomoč pa so nam tudi v času bolezni in rehabilitacije. Ključna sta celovit pristop in strokovno svetovanje.

Storitve

Naravna apiterapevtska hiša Panj - BeeHive

Svetovanje pri uporabi čebeljih pridelkov in izdelkov (30 minut)

Izvaja se svetovanje glede pravilne uporabe čebeljih pridelkov, ki jih je mogoče na samem posvetu tudi kupiti. Apiterapevtki, ki tukaj delujeva, nudiva vpogled v pestrost čebeljih pridelkov, terapevtskih lastnosti in razlago pravilnega shranjevanja ter uživanja, s ciljem izboljšanja počutja v vsakdanjem življenju.

Tretma v kombinaciji aromaterapije s propolisom in toplotnimi oblogami. Prve zapise o masaži z medom najdemo v ruskih medicinskih priročnikih in v tekstih tradicionalne indijske medicine – ayurvede. Tovrstna masaža je učinkovito sredstvo za sprostitev, odpravo posledic stresa, obnovo energije in spodbudo k delovanju limfe. Kompleksna sestava medu, ki ga uporabljamo pri masaži deluje očiščevalno in hranilno. Krepi imunski sistem in spodbudi telo, da se samozdravi, zažene izločanje strupov, težkih kovin in odvečnega holesterola iz podkožja. Masaža običajno poteka po hrbtu. Za odrasle osebe, ni primerno pri močni poraščenosti hrbta.

Metoda, ki jo imenujemo tudi ušesno stožkanje, je holistična metoda zdravljenja, kjer se pri izgorevanju voščenega stožca pojavi ”Venturijev učinek”.

Topel dim nežno masira uho in mehča cerumen. Plamen odstranjuje negativne vibracije in harmonizira energetsko polje človeka, čiščenje se vedno izvede na obeh ušesih.

Stožci so popolnoma varni za uporabo in pomagajo pri zamašenih in srbečih ušesih, prehladih in gripah, senenemu nahodu, vrtoglavici, glavobolih in migrenah, šumenju v ušesih.

Terapije se ne izvaja v primeru poškodovanega bobniča, vnetja ušes, nameščenega aparata v grlu ali ušesu, po operaciji na ušesu in v primeru alergije na čebelji vosek. Primerno za odrasle ter otroke od najmanj 7. leta starosti.

Apikomori Čebela/Bee in Trot/Drone

Počitek in meditacija na čebelji postelji (30 minut)

Blagodejno vdihavanje panjskega zraka in počitek ob vibracijah čebel v dveh apikomorah, je sezonske narave in odvisno od razvoja čebeljih družin. Tretma je možno koristiti v obdobju čebelje paše, ko je zrak v čebelnjaku napolnjen z eteričnimi hlapi čebeljega voska, medu, propolisa in cvetnega prahu. V obdobju, ko v čebelnjaku ni več toliko arom, pa panjsko atmosfero poustvarimo z različnimi uparjalniki propolisa in aerosolno terapijo izvajamo v apiterapevtski hiški Panj/BeeHive.

Ponudba čebeljih pridelkov

Različne vrste nesegretega slovenskega medu (sezonsko)

Med je živa hrana, najmogočnejše živilo, v katerem je, če ni segret, veliko encimov. Je visoko hranilen, poživljajoč in hkrati pomirjujoč. Deluje protibakterijsko, protivnetno, antioksidativno, protistresno, probiotično, pospešuje celjenje ran, izboljšuje delovanje ledvic, jeter, možganov, pomaga pri izkašljevanju, deluje protikariesno, odvajalno, podpira delovanje srčne mišice in spodbuja nastanek krvi.

V cvetnem prahu so vse za organizem potrebne aminokisline in hranilne snovi, je spodbujevalec rasti, pomaga pri težavah s prebavo in presnovo, ureja rast mikroorganizmov črevesja, uravnava telesno težo, pomaga izboljšati krvno sliko, povečuje libido in moško spolno moč, ureja težave s prostato ter deluje protitumorno.

Propolis ima med vsemi čebeljimi pridelki najširši spekter delovanja. Deluje protibakterijsko, protivirusno ter protiglivično. Uporablja se ga pri slabokrvnosti, pri obolenju dihal in dihalnih poti, pri vnetju obnosnih votlin in srednjega ušesa, pri vnetju dlesni, pri različnih obolenjih kože, pri celjenju ran, pri kurjih očesih, otiščancih in bradavicah.

Matični mleček spodbuja delovanje žlez z notranjim izločanjem, nastanek krvi, blaži težave povezane s srcem, jetri in želodcem, izboljšuje spomin in pomaga pri koncentraciji, povečuje tek, normalizira razvoj in rast, uravnava hormonalna nihanja, izboljšuje imunski sistem. Imenujemo ga tudi naravni antidepresiv.

Vosek je eden najdragocenejših čebeljih pridelkov. Preprečuje vnetne procese, odstranjuje toksične snovi, deluje antibiotično in regenerativno, odpravlja brazgotine, mehča kožo in tkivo. Prav zato je nepogrešljiv v mazilih.

Apiterapevtki

Nika Pengal

Nika Pengal, 1986, certificirana apiterapevtka in čebelarka, diplomirana dediščinarka (UN), se je v svet čebel podala v letu 2012. Od takrat je njeno življenje neločljivo povezano s temi ranljivimi bitji. Njihov svet jo je popolnoma prevzel, njeno zdravstveno stanje (slabokrvnost, respiratorna obolenja, hormonsko neravnovesje z endometriozo) se je ob sobivanju s čebelami v marsičem bistveno izboljšalo, zato je svoje znanje še poglobila z izobraževanjem za apiterapevtko 2015/16. Po zmagi na projektu Štartaj Domžale leta 2017, je ustanovila blagovno znamko Gospodična Medična, pod katero združuje čebelarstvo, svetovanje o uporabi čebel in čebeljih pridelkov za izboljšanje zdravja ter o tem predava doma in po svetu. Leta 2022 je v soavtorstvu z Anžetom Gallusom Petelinom napisala prvo medgeneracijsko knjigo o apiterapiji, SKRIVNOSTI GOSPODIČNE MEDIČNE, Uporaba čebeljih pridelkov skozi zgodbo iz vsakdanjega življenja. Od 2020 je članica komisije za apiterapijo na Čebelarski zvezi Slovenije in Evropski čebelarski zvezi ter pobudnica ustanovitve Inštituta za apiterapijo APIUM. Od čebel se vseskozi uči in od njih jemlje s skrajno mero spoštovanja in sočutja.

Špela Šafar

Špela Šafar, 1976, certificirana apiterapevtka, čebelarka, zeliščarka, industrijska oblikovalka in inženirka hortikulture, ustanovitvena članica Inštituta za apiterapijo, APIUM. V svet apiterapije in čebel je stopila zelo sočutno in spoštljivo ter s polno mero predanosti temu dišečemu in natančnemu opravilu. V času rehabilitacije od izgorelosti so ji čebele pokazale smer okrevanja in osredotočenja ob meditativnem delu z njimi. Ob iskanju rešitve pri težavah z alergijo na cvetni prah se ji je z apiterapijo stanje bistveno izboljšalo, kar je njeno predanost še poglobilo. Z užitkom, čudenjem in ljubeznijo do rastlinskega sveta in narave, od tedaj (tudi v spomladanskem času) skrbi za zelišča, cvetlice, zelenjavo in sadje na svojem lastnem vrtu in za medovite rastline ter zasaditev na Mažijevem Griču. Ima izreden čut za estetiko, pri iskanju rešitev pa je zelo kreativna in iznajdljiva.

Kontakt

Nika Pengal
041 266 358
Špela Šafar
031 348 003